top of page

Konkurs piosenki oraz dzień kultury Tajwanu zorganizowane przez Tajwański Instytut Nauki Języka Chińskiego Huayu

29 cze 2024

29 czerwca 2024 w Lublinie – największym mieście Polski wschodniej, Tajwański Instytut Nauki Języka Chińskiego Huayu prowadzony przez Stowarzyszenie Języka i Kultury Tajwanu z powodzeniem zorganizował konkurs piosenki połączony z dniem kultury Tajwanu.

Wydarzenie poprowadził Prezes Stowarzyszenia Języka i Kultury Tajwanu, Idzi Deng, któremu asystował wicedyrektor Tajwańskiego Instytutu Nauki Języka Chińskiego Huayu, Tony Huang. Wśród zaproszonych gości byli uczniowie dwóch grup nauki języka chińskiego na poziomie początkującym wraz z ich rodzinami, a także mieszkańcy Lublina.

Na otwarciu spotkania Prezes Idzi Deng przybliżył działalność Stowarzyszenia. Następnie wicedyrektor Tony Huang przedstawił cele aktywności Tajwańskiego Instytutu Nauki Języka Chińskiego Huayu jakimi są: promowanie nauki języka mandaryńskiego oraz historii i kultury Tajwanu, stworzenie mieszkańcom Polski szerszych możliwości obcowania z tradycyjnym językiem mandaryńskim, a także wzmocnienie polsko-tajwańskich więzi i zintensyfikowanie komunikacji w obszarach kultury i edukacji. Wicedyrektor zapowiedział także otwarcie przez Instytut zapisów na zajęcia w nowym semestrze w Warszawie, Krakowie i Lublinie. W ofercie znajdą się zajęcia na poziomie początkującym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, a także kursy przygotowujące do egzaminu TOCFL (ang. Test of Chinese as a Foreign Language). Każdy z kursów rozpocznie się w październiku tego roku.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był konkurs chińskiej piosenki, w którym rywalizowały trzy pary uczestników kursu mierząc się z przebojem Teresy Teng „Księżyc symbolizuje moje serce” (ang. The Moon Represents My Heart), należącym do klasyki chińskiej muzyki. Wybrany przez jurorów (czyli nauczycieli z Instytutu) zwycięski zespół będzie reprezentował Instytut w tegorocznej edycji Ogólnoświatowego konkursu piosenki dla uczniów ośrodków nauki mandaryńskiego oraz dla Tajwańczyków mieszkających za granicą. Choć niektórzy z uczestników kursu uczyli się języka chińskiego zaledwie od miesiąca, a inni od niespełna trzech, wszyscy poświęcili wiele czasu i wysiłku na jak najlepsze przygotowanie piosenki na konkurs. Uczestnicy doskonale zaprezentowali się na scenie. Po występach konkursowych, wszyscy kursanci zaśpiewali wspólnie pieśń ludową „Kwiat jaśminu” (ang. Jasmine Flower), prezentując efekty sumiennej nauki. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.

W ramach drugiej części wydarzenia, czyli dnia kultury Tajwanu, Instytut zaprosił Dorotę Kuziów, która studiowała na tajwańskim uniwersytecie National Taiwan Normal University, a także pracowała w Tajwańskiej Radzie Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), do wygłoszenia prezentacji dotyczącej Tajwanu. Tematyka prezentacji objęła geografię, klimat, jedzenie, religię, gospodarkę, atrakcje turystyczne, a także możliwości pracy na Tajwanie. Celem wystąpienia było zachęcenie większej liczby Polaków do podróżowania, nauki i pracy na Tajwanie. Na zakończenie prezentacji odbył się quiz z nagrodami, podczas którego zebrana publiczność entuzjastycznie zgłaszała się do odpowiedzi. Uczestnicy wykazali bardzo duże zainteresowanie Tajwanem. Wśród obecnych byli nawet tacy, którzy w przeszłości mieli już okazję odwiedzić Tajwan!

Kolejnym punktem programu był ciekawy wykład prezesa Idziego Denga wyjaśniający, jak powstają znaki chińskie. Zgromadzeni goście mieli nawet możliwość osobiście zakosztować przyjemności pisania znaków chińskich za pomocą specjalnego pędzla. Większość z nich po raz pierwszy miała w ręku pędzel do kaligrafii i to nowe doświadczenie było dla nich szczególnie emocjonujące.

W trakcie wydarzenia przybyli goście mieli również okazję do degustacji autentycznych tajwańskich napojów: mlecznej bubble tea oraz bubble tea o smaku mango, co wzbogaciło tę kulturalną ucztę o kulinarne doznania.

Tajwański Instytut Nauki Języka Chińskiego Huayu prowadzony przez Stowarzyszenie Języka i Kultury Tajwanu planuje w przyszłości zorganizować podobne wydarzenia kulturowe w różnych miastach Polski. Zapraszamy do śledzenia profilu Instytutu na Facebooku, i mamy nadzieję na Państwa udział przy kolejnej okazji!



bottom of page